Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 5. 2023

2023 – druhé setkání Jihočeského Klubka

 

Tentokrát se uskutečnilo v Městské knihovně v Českém Krumlově dne 12. dubna 2023. Nejprve jsme si řekli plán Klubka na rok 2023 – ještě 2 vzdělávací akce do konce roku. Hovořili jsme také o celostátních akcích  - Knížka pro prvňáčka, Kde končí svět, Noc s Andersenem, OKNA (O Knihovnických Aktivitách).

Druhou částí programu byla návštěva výstavy Cesta za hvězdami ilustrátora dětských knih Štěpána Zavřela.

Výstava Cesta za hvězdami představila poprvé v Česku dílo ilustrátora Štěpána Zavřela, který se po své dobrodružné cestě za svobodou stal hvězdou evropské dětské knihy. Obdivovaly jsme půvabné krajiny v jeho ilustracích na cestě za betlémskou hvězdou a příběhy plné zázraků starých více než tisíc let, očarovaly jsme se kouzlem rajské zahrady, babylonskou věží a nahlédly do malebného světa, kde králové putují pouští, pastýři pozorují noční oblohu a očekávají narození Ježíška.

Štěpán Zavřel (1932–1999)
Ilustrátor, žák Jiřího Trnky. Roku 1958 emigroval do Itálie, studoval v Římě a Mnichově. Usadil se u severoitalského města Sarmede. Je autorem řady dětských knih a ilustrací pro dětské knihy. Výrazně ovlivnil italskou moderní ilustraci pro děti. Jeho odkaz je uchován ve dvou muzeích v Itálii – Museo Štěpán Zavřel v Sarmede a Museo Artistico Štěpán Zavřel na zámku Brazza u severoitalského Udine. Jsou po něm pojmenované ulice, v severoitalském městečku Sarmede i náměstí a mezinárodní letní ilustrátorská škola, která v tomto roce slaví jubilejní čtyřicáté výročí.

Výstava je součástí dlouhodobého projektu 3+ galerie Sbírka ilustrací pro děti a v rámci mezinárodní spolupráce ji realizuje Město Český Krumlov, Kláštery Český Krumlov, Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České a Fondazione Štěpán Zavřel Sarmede. Hlavním partnerem je rámařská firma Larson-Juhl.

Zapsala: Ivana Troupová Městská knihovna Český Krumlov