Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 6. 2009

2009 Chýnov a okolí

                                                                                  
Malé podzimní setkání  2009 – Chýnov a okolí
 
Šestnáctý ročník této tradiční akce nabídl stejně jako ročníky předchozí zajímavá setkání, nové poznatky a povědomí o další pozoruhodné lokalitě našeho regionu.
Zájemci mohli hned v úvodu navštívit Chýnovské jeskyně, shlédnout prezentaci studentů knihovnictví týkající se zájezdu do anglických knihoven a prozkoumat zákoutí nedávno rekonstruované chýnovské knihovny. Následovala prohlídka kostela Nejsvětější Trojice, ozvláštněná i vystavenou inkunábulí – prvotiskem nalezeným na faře v nedalekém Pohnání.
Oficiální zahájení akce v obřadní síni městského úřadu bylo připraveno hned vzápětí – vystoupení dětí zdejší MŠ bylo okouzlující, přivítání účastníků starostou a zároveň senátorem Mgr. Pavlem Eybertem důstojné, předání praporu jihočeského SKIPu z rukou strakonické knihovnice, zástupkyně loňského setkání, do rukou chýnovské knihovnice zosobňující setkání letošní, tradičně doprovázeno tóny symfonické básně Vltava. Nechyběla ani gratulace k nadcházejícím šedesátinám pana starosty a předání prvního Librosaura – pořádajícímu městu Chýnov.
Potom jsme se přesunuli zpět do knihovny, kde nás čekal dokument táborského režiséra Mgr. Zdeňka Flídra o Karlu Klostermannovi a neobyčejně poutavá přednáška PhDr. Jiřího Práška, ředitele Prácheňského muzea v Písku, avšak rodáka z Chýnova a zdejšího patriota - Chýnovsko v literatuře. A samozřejmě předání dalších dvou Librosaurů - právě těmto dvěma příznivcům knihoven.
Stihli jsme ještě podvečerní procházku Chýnovem se zastávkou na místním hřbitově, kde jsou k vidění náhrobky a plastiky z dílny Františka Bílka, slavného chýnovského rodáka – sochaře, architekta, kreslíře, grafika a náboženského myslitele.
Páteční večer měl patřit venkovnímu posezení, specialitám na rožni a živé hudbě. Počasí však rozhodlo jinak a prudký liják nás zahnal pod střechu. Živá hudba ale zůstala a po výborném řízku došlo i na tanec!
Sobotní ráno nás zastihlo již v Bílkově domě, kde jsme obdivovali nejen vystavené plastiky (řada z nich sem byla dočasně umístěna po dobu rekonstrukce Bílkovy vily v Praze) a kresby, ale i nábytek či návrh monumentálního památníku na Bílé hoře, který nebyl nikdy realizován.
Průvodcem pro celé sobotní dopoledne se nám posléze stal pracovník Husitského muzea v Táboře, Mgr. Jakub Smrčka, Th.D., který pro výpravu za pamětihodnostmi Chýnovska a Mladovožicka vybral nejprve dva zajímavé kostely – kostel sv. Prokopa v Pohnání se může pochlubit zachovalou mohutnou románskou věží a cennou románskou kamennou křtitelnicí ve tvaru kalicha; v gotickém kostelíku sv. Václava v Blanici byly při opravě uvnitř i vně kostela objeveny fresky z 15.stol. Husitskou minulost kraje jsme si připomněli na vrchu Beránek, kde se v roce 1419 konala náboženská shromáždění vyvolaná lidovými kazateli mezi venkovským lidem, tzv. „poutě na hory“. Studený vítr nás navzdory poutavému výkladu zahnal zpět do autobusu a ten nás vysadil u památníku Mladovožicka, což byla předposlední, poněkud starosvětská zastávka našeho putování – i s průvodním slovem správce, vitálního pana Alexeje Salzmana.
V poledne nás přivítaly tóny lesnic z věže Šelmberku ve zřícenině kdysi rozsáhlého hradu a dívka s mládencem z dávného středověku nám nabídli piknik u hradní studny.
A to už se přiblížilo rozloučení – dokonce se na nás i usmálo slunce!
Takže Malému podzimnímu setkání 2009 zdar a za rok nashledanou na Malém podzimním setkání 2010!!!
                                                                                            V.Vyhnalová, předsedkyně SKIP 03
 
 

Náhledy fotografií ze složky 2009 MPS Chýnov