2024 Brněnsko
Za knihovnami a zajímavostmi Brněnska
(ve dnech 26.dubna až 28. dubna 2024)
V dubnu jsme vyrazili na naši pravidelnou jarní cestu za knihovnami a zajímavostmi naší země. Tentokrát jsme zamířili na Brněnsko. Cestou jsme se chtěli zastavit v nějaké pěkné knihovně, ale Jižní Morava ve velkém rekonstruuje a přestavuje. Všechny zajímavé knihovny, kde bychom cestou mohli zastavit byli v rekonstrukci. I v Brně jsme viděli, že se staví ve velkém. Návštěvu jsme začali ve dvou pobočkách Knihovny Jiřího Mahena – v Kohoutovicích a Štýřicích. Obě pobočky byl po rekonstrukci, obě měli zajímavou komunitní činnost a velké využití. Knihovna Jiřího Mahena je vyhlášená svými akcemi pro děti a tady to bylo vidět. Ve Štýřicích je v jedné osobě knihovnice a spisovatelka, takže zve své kolegy a návštěvníky na mnohé povídání o knihách, především fantasy literatury.
Poté jsme ještě chtěli na procházku městem, ale cesta rozkopaným Brnem se natolik protáhla, že jsme byli rádi za ubytování a prohlídku nejbližšího okolí.
Ráno jsme vyrazili do další knihovny, do Moravské zemské knihovny a její nově otevřené části Knihovny Milana Kundery. Jsou to moc pěkně vybavené prostory naplněné odkazem Milana Kundery a člověk si jen znovu uvědomí, že doma není nikdo prorokem. Milana Kundery si váží po celém světě, překlady jeho knih vychází v mnoha jazycích a u nás zdaleka tak známý a propagovaný není. Prošli jsme si samozřejmě také Moravskou zemskou knihovnu.
A pak nás konečně čekalo město Brno. Společně jsme došli do centra, podívali se po nejznámějších místech a prohlídli si dominantu města, hrad Špilberk. Sobotní odpoledne a večer byl věnován individuálnímu programu.
V neděli jsme dorazili do nedalekého Slavkova, kde nás čekal krásně opravený zámek. Zámek je ve vlastnictví města, je krásně rekonstruován a kromě prohlídkových tras a rozlehlé zahrady s připomínkami bitvy tří císařů je v něm umístěna i městská knihovna. Její prostory jsou skromnější, činnost běžná, ale i tak bylo zajímavé podívat se, jak funguje městská knihovna v zámeckých prostorách.
Když už byla řeč o bitvě tří císařů, nemohli jsme vynechat blízkou Mohylu míru. I tady probíhala rekonstrukce areálu informačního centra, ale mohyla a prostor kolem ní je monumentální a připomínka důležitosti mírového jednání a porozumění mezi národy je v současné době opět vysoce aktuální. Cestou k domovu jsme ještě stihli neplánovanou zastávku v Rajhradě, u Benediktinského kláštera.
Program:
26. 4.
8:00 Odjezd z AN v Českých Budějovicích, 9.00 Jindřichův Hradec
11:00 Oběd ve Velkém Meziříčí
13:00 Návštěva poboček Knihovny Jiřího Mahena v Kohoutovicích a Štýřicích
16:00 Ubytování v hotelu Zannam
17:00 Procházka městem, večeře a individuální program
27. 4.
8:00 Snídaně v místě ubytování
9:00 Moravská zemská knihovna v Brně – prohlídka knihovny Milana Kundery
12:00 Oběd
14:00 Společná prohlídka hradu Špilberk, poté individuální program
28. 4.
8:00 Snídaně v místě ubytování
9:00 Prohlídka zámku ve Slavkově u Brna včetně knihovny umístěné na zámku
11:00 Přejezd na Mohylu Míru, prohlídka místa
13:00 Oběd po cestě
do 18:00 Návrat do Českých Budějovic