Zpráva o činnosti regionální organizace 03 – SKIP Jižní Čechy za rok 2024
Počet členů : individuálních 107
institucionálních 83
Regionální výbor
počet členů výboru 9
dozorčí komise 3
počet zasedání 4
V regionálním výboru jsou zastoupeny všechny jihočeské okresy.
Realizace plánu činnosti v roce 2024
V březnu 2024 proběhlo regionální setkání členů na pravidelném oceňování knihovníků spojeném se seminářem.
Byly vyhodnoceny aktivní knihovnice za rok 2023 a udělení titulu Jihočeský knihovník 2023, oceněny byly tyto knihovnice Ing Petra Bláhoví (ředitelka Městské knihovny v Milevsku), Bc. Lenka Koubová (vedoucí knihovny ve Volyni), Ivana Troupová (metodička Městské knihovny v Českém Krumlově, stávající předsedkyně RV SKIP), Anna Manová (knihovnice Obecní knihovny Chroboly), Štěpánka Rybníčková (knihovnice Obecní knihovny Kovářov). Druhou částí setkání byla přednáška PhDr. Víta Richtera – Jak se mění naši čtenáři.
V dubnu jsme vyrazili na naši pravidelnou jarní cestu za knihovnami a zajímavostmi naší země. Tentokrát jsme zamířili na Brněnsko.. Návštěvu jsme začali ve dvou pobočkách Knihovny Jiřího Mahena – v Kohoutovicích a Štýřicích. Obě pobočky byl po rekonstrukci, obě měli zajímavou komunitní činnost a velké využití. Knihovna Jiřího Mahena je vyhlášená svými akcemi pro děti a tady to bylo vidět. Ve Štýřicích je v jedné osobě knihovnice a spisovatelka, takže zve své kolegy a návštěvníky na mnohé povídání o knihách, především fantasy literatury.
Ráno jsme vyrazili do další knihovny, do Moravské zemské knihovny a její nově otevřené části Knihovny Milana Kundery. Jsou to moc pěkně vybavené prostory naplněné odkazem Milana Kundery a člověk si jen znovu uvědomí, že doma není nikdo prorokem. Milana Kundery si váží po celém světě, překlady jeho knih vychází v mnoha jazycích a u nás zdaleka tak známý a propagovaný není. Prošli jsme si samozřejmě také Moravskou zemskou knihovnu.
A pak nás konečně čekalo město Brno. Společně jsme došli do centra, podívali se po nejznámějších místech a prohlídli si dominantu města, hrad Špilberk. Sobotní odpoledne a večer byl věnován individuálnímu programu.
V neděli jsme dorazili do nedalekého Slavkova, kde nás čekal krásně opravený zámek. Zámek je ve vlastnictví města, je krásně rekonstruován a kromě prohlídkových tras a rozlehlé zahrady s připomínkami bitvy tří císařů je v něm umístěna i městská knihovna. Její prostory jsou skromnější, činnost běžná, ale i tak bylo zajímavé podívat se, jak funguje městská knihovna v zámeckých prostorách.
Když už byla řeč o bitvě tří císařů, nemohli jsme vynechat blízkou Mohylu míru. I tady probíhala rekonstrukce areálu informačního centra, ale mohyla a prostor kolem ní je monumentální a připomínka důležitosti mírového jednání a porozumění mezi národy je v současné době opět vysoce aktuální. Cestou k domovu jsme ještě stihli neplánovanou zastávku v Rajhradě, u Benediktinského kláštera.
Literární Šumava 2024
23. – 25. května 2024
Literární Šumava má za sebou 28. ročník, tentokrát jsme se sešli ve Vodňanech. Vodňany jsou vyhlášené rybníky, Juliem Zeyerem a nyní také velmi aktivní knihovnou. Vodňanská knihovna Gelasta Vodňanského nemá oslnivé prostory, sídlí v bývalém bytovém domě, který není ideální, ale její činnost je velmi pestrá. Knihovna naplňuje komunitní roli ve spolupráci s místními spolky i veřejností. Otevírá se veřejnosti a zároveň činnost knihovny rozšiřuje za zdi knihovny, takže se knihovna jako instituce podílí na společenském a kulturním životě města. V knihovně se již tři roky konají příměstské tábory, které probíhají převážně v ulicích Vodňan a dětem zprostředkovávají historii jejich města. Městská knihovna se jmenuje podle polozapomenutého rodáka Gelasta Vodňanského. Místní spolky se jí podařilo zapojit jednak do akcí pro veřejnost, jako je například úniková hra ve sklepních prostorách knihovny s Krampus – Vodňany z. s., ale navázala také dlouhodobější spolupráci se Spolkem vodňanských výtvarníků, kteří se podílejí na výzdobě interiéru knihovny. Povedla se také komunitní přestavba Dvorku U Koníčka knihovny, který je hojně využíván na akce pro veřejnost. Jenom povídání o činnosti knihovny zabralo dlouhou dobu. Následovala prohlídka historických sklepů s povídáním o historii města. A večer nás čekal knihovnický kvíz. Zábava i poučení a ukázka toho, co všechno jsme možná věděli a už zapomněli. Večer už jsme si jen povídali o novinkách z knihoven.
Páteční program jsme začali v kostele Narození Panny Marie s poutavým výkladem ředitelky Městského muzea a galerie Jitkou Velkovou. Ta nás poté provedla i městem a muzeem. Dopoledne bylo zaplněno mnoha informacemi o městě, rybářství nás čekalo odpoledne. A nejen rybářství, také vycházka kolem rybníků a lesa „Cestou poezie“ v Zátiší. Vycházka lemovaná haiku umístěnými v přírodě, povídání o poezii nás bavilo bez ohledu na mírně deštivé počasí. A večer nás čekala vyslovená lahůdka. V rámci muzejní noci byl připraven kulturní program, vystoupení hudební, taneční i ohňové.
A sobota již tradičně patřila výletu. Co vše jsme stihli? Památník bitvy u Sudoměře, návštěvu tvrzí v Kestřanech, připomínku Švejka v Putimi i krátkou procházku po Písku. Připomněli jsme si literaturu, historii i krásu jihočeské krajiny.
MALÉ PODZIMNÍ SETKÁNÍ
Se konalo v Benešově nad Černou od pátku 13. září do soboty 14. září 2024. Předpověď počasí byla příšerná, meteorologové hlásili nebezpečí záplav. Přemýšleli jsme, jestli vůbec setkání uskutečnit a nezlobili jsme se na nikoho, kdo účast odřekl. Nakonec se nás v Benešově nad Černou sešlo šestnáct statečných. Z toho čtyři večer odjížděli. Dvě nejstarší budovy obce, Obecní knihovnu v Benešově a radnici jsme si prohlédli v suchu za doprovodu knihovnice Růženy Lepšové a paní starostky Veroniky Korchové Zemanové. Historické budovy využité pro lidi s připomínkou historie jsme mohli jen obdivovat, jen škoda, že do knihovny se musí po schodech. Procházku obcí za stálého deště jsme zkrátili, ale podívat se do kostela a místní keramické dílny jsme prostě museli. Paní keramička Jana nás přivítala ohromnou pozitivní energií. Cestou zpátky do knihovny jsme s napětím sledovali zvyšující se hladinu říčky Černé a místní hasiči již byli v pohotovosti. Odpadla nám pro nemoc přednáška o archeologických památkách Benešova a okolí, ale nahradili jsme ji tvorbou obrázků s razítky ilustrátorky Ester Tajrychové. Vrátili jsme se do dětských let a hráli si s razítky. Na večeři jsme se vypravili do penzionu v blízkém Hradišti. Na vrch Hradiště a rozhlednu jsme ale také nešli, neustávající déšť nám překazil i tento plán. Přesto večer v té době již jen dvanácti statečných příjemně utekl. Výměna zkušeností je také důležitá. Ráno jsme s napětím očekávali příjezd knihovnice z Benešova a informace o stoupající vodě. Knihovnice přijela a cestu do Trhových Svinů, kde jsme měli naplánovanou procházku a prohlídku dvou kostelů a dalších památek jsme zvládli, i když v Benešově už byla říčka vylitá z břehů. V poutním kostele Nejsvětější Trojice nad Trhovými Sviny nás očekával spisovatel Jan Štifter, místní patriot. Díky němu a pracovnici informačního centra Šárce Floderové jsme se podívali do nejpůsobivější památky v okolí. Procházku městem jsme vzdali a raději příjemně poseděli v informačním centru u kávy a povídání o knížkách o historii města. Samozřejmě jsme museli ještě navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie přímo ve městě, ale potom jsme se již s obavami vydali do svých domovů. Všichni jsme se vrátili bezpečně domů a pak už jen s hrůzou sledovali povodňovou situaci. Keramická dílna s velmi usměvavou keramičkou Janou Táboříkovou byla zalitá vodou, v Benešově byl uzavřen most a např. do Kaplice již se nedalo jet. Měli jsme ohromné štěstí a odvahu, že jsme alespoň omezený program setkání stihli.
Jihočeské Klubko v roce 2024
Celkem jsme uspořádali 2 přednáškové dny.
BOOKSTART 2024 2. 10. 2024 od 10:00 hodin;
- OCENĚNÍ JIHOČESKÉHO VÍTĚZE CENY MARK Michala Šimka, UKÁZKA JEHO PROGRAMŮ S OZOBOOTY
- PROJEKT S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA A JEHO REALIZACE
Mgr. Barbora Čižinská, tým SKIP / Bookstart ČR / Knihovna města H. Králové
- KNIHA A ROZVOJ ŘEČOVÝCH DOVEDNOSTÍ / JAK ZLEPŠOVAT VERBÁLNÍ KOMUNIKACI DĚTÍ A VÉST JE KE ČTENÁŘSTVÍ
PaedDr. Zdeňka Koppová / klinická logopedka - PŘÍKLADY DOBRÉ PRAXE z Jihočeské vědecké knihovny
Metody dramatické výchovy v práci s literárním textem
Členky klubka – knihovnice dětských oddělení, znovu zaktivizovat , některé odcházejí do důchodu a získat jejich nástupce…
Spolupráce s jinými organizacemi
Jihočeská regionální organizace SKIP pokračovala ve spolupráci se zástupci veřejné správy i samosprávy i s knihovnami Jihočeského kraje - podílela se na propagaci činnosti knihoven regionu. Pokračovala dobrá spolupráce s krajskou samosprávou
- Spolek pro obnovu venkova – jsme členy této organizace a pravidelně se zúčastňujeme jednání, kde propagujme činnost knihoven. V tomto roce zastupovala p. L. Švíková SKIP v krajském kole hodnotitelské komise soutěže Vesnice roku.
Informace o činnosti
- o své činnosti informujeme pravidelně v časopise Bulletin SKIP. Pravidelně je v průběhu roku doplňována spolková kronika regionální organizace. Již máme 27 alb, které dokumentují naši činnost. Kroniky při našich akcích prezentujeme.
- pravidelně aktualizujeme své webové stránky, kde jsou informace o naší činnosti a akcích https://jihoceskyskip.estranky.cz/
- JČ SKIP má vlastní elektronickou konferenci, jsou v ní zahrnuti všichni členové (individuální i institucionální), kteří mají e-mail. Všichni jsou zároveň i členy celostátní elektronické konference SKIP. Adresáře obou konferencí jsou průběžně aktualizovány
Zpracovala: Ivana Troupová
Dne 31.1.2025