Zpráva o činnosti regionální organizace 03 – SKIP Jižní Čechy za roky 2022-24
Naše jihočeská regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) má v současné době 107 individuálních členů a 83 institucionálních členů – knihoven. V letošním roce si připomínáme 35. výročí znovuobnovení našeho spolku - SKIP. I mezi námi jsou členky, které jsou ve SKIPu od roku 1990.
Regionální výbor zvolený na minulé valné hromadě pracoval v počtu 9 členů.
Ve složení: předsedkyně - Ivana Troupová, hospodářka – Lidmila Švíková a další členky výboru – Magdalena Hluštíková, Tereza Machková, Jana Pokorná. Martina Kornoušková, Romana Ouředníková, Miroslava Průchová a Olga Švecová. Každá z členek výboru zastupovala jeden z bývalých okresů Jihočeského kraje, což je výhodné k zajištění informovanosti členů spolku. Dále zajišťovaly určitý okruh činnosti – jsou členky Sekce veřejných knihoven, Klubu vysokoškolských knihovníků, organizují činnost Jihočeského klubka, spolupracují se Spolkem pro obnovu venkova Jihočeského kraje, mají na starost webové stránky spolku, kroniky spolku, kontrolu a aktualizaci adresáře členů a elektronické konference členů, pracují v krajské komisi soutěže Vesnice roku ……
Členky dozorčí komise zvolené na minulé valné hromadě byly – Marie Hejnová, Eva Jilečková a Irena Treybalová. Tato komise každoročně provedla kontrolu hospodaření Jč SKIPu, kontrolu dokladů a plnění placení členských příspěvků.
Celkově se regionální výbor za celé období sešel 12x. Na svých jednáních reagoval na aktuální otázky k řešení – úkoly z Výkonného výboru SKIP a zabýval se přípravami jednotlivých regionálních akcí.
Realizace plánu činnosti v letech 2022–24
Každoročně naše JČ regionální organizace připravovala plán činnosti na daný rok. Zde jsme si určili priority naší organizace. V každém roce jsme uspořádali několik pravidelných vlastních akcí.
Jarní semináře a oceňování knihovníků
Pravidelně se na jaře snažíme setkávat na valné hromadě nebo semináři. V rámci těchto setkání oceňujeme ve spolupráci s JVK a Jihočeským krajem nominované knihovníky za jejich aktivitu.
Za rok 2022 byly z nominací vybrány a oceněny tyto knihovnice: Růžena Popelová z Obecní knihovny Olešník, Pavla Valtová z Obecní knihovny Vacov a Lidmila Švíková z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Cenu jihočeský MARK pro mladé, aktivní, rozumné knihovníky získala Kateřina Nováková Mašlová z Knihovny Gelasta Vodňanského ve Vodňanech. Součástí programu byla i přednáška PhDr. Víta Richtera – SKIP včera, dnes a zítra.
V březnu 2024 byly z nominací za rok 2023 vybrány a oceněny tyto knihovnice: Petra Bláhová z Městské knihovny v Milevsku, Lenka Koubová z Městské knihovny Volyně, Anna Manová z Obecní knihovny Chroboly, Štěpánka Rybníčková z Obecní knihovny Kovářov a Ivana Troupová, dlouholetá metodička Městské knihovny v Českém Krumlově a předsedkyně jihočeského SKIP.
Letos máme ocenění spojené s konáním regionální valné hromady a oceněny byly: Magdaléna Kubišová Obecní knihovna Zdíkov, Irena Hanková Městská knihovna České Velenice, Jana Buchancová Městská knihovna Velešín, Marie Mikešová knihovna Sepekov. Věra Mašková Vaňáčová Místní lidová knihovna Bělčice.
Další naší tradiční akcí JČ SKIP jsou studijní cesty po knihovnách, zajímavostech, pamětihodnostech, navštěvujeme památky naší republiky.
V roce 2022. Za knihovnami a zajímavostmi Vysočiny – prohlídka KK Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Havlíčkova Borová – památnílk a knihovna,Lipnice (Jaroslav Hašek), Světlá nad Sázavou – zámek, zámek Maleč (památník F. Palackého a L. Riegra), Přibyslav a Žižkovo pole…..
V roce 2023 se uskutečnila Studijní cesta za knihovnami a zajímavostmi Liberecka. Navštívili jsme 3 knihovny, cestou Knihovnu Eduarda Petišky v Brandýse nad Labem, Krajskou knihovnu v Liberci a Obecní knihovnu ve Vratislavicích nad Nisou, která sídlí v rekonstruovaných prostorách bývalé fary a je součástí spolkového centra IGY Vratislavice. Všechny návštěvy byly inspirativní, zajímavé využití prostor, propojení spolkové činnosti a knihovny nás zaujalo. Cestu spojujeme s poznáváním památek a přírodních krás. Navštívili jsme Baziliku Nanebevzetí panny Marie a svatého Václava ve Staré Boleslavi, vyšli jsme na Ještěd a navštívili hrad Grabštejn, Muzeum skla v Jablonci nad Nisou.
V roce 2024 v dubnu jsme vyrazili na naši pravidelnou jarní cestu za knihovnami a zajímavostmi naší země. Tentokrát jsme zamířili na Brněnsko.. Návštěvu jsme začali ve dvou pobočkách městské Knihovny Jiřího Mahena – v Kohoutovicích a Štýřicích. Obě pobočky byli po rekonstrukci, obě měli zajímavou komunitní činnost a velké využití. Druhý den jsme vyrazili do další knihovny, do Moravské zemské knihovny a její nově otevřené části Knihovny Milana Kundery. Jsou to moc pěkně vybavené prostory naplněné odkazem Milana Kundery a člověk si jen znovu uvědomí, že doma není nikdo prorokem. Milana Kundery si váží po celém světě, překlady jeho knih vychází v mnoha jazycích a u nás zdaleka tak známý a propagovaný není. Prošli jsme si samozřejmě také Moravskou zemskou knihovnu. A pak nás konečně čekalo město Brno. Společně jsme došli do centra, podívali se po nejznámějších místech a prohlídli si dominantu města, hrad Špilberk. V neděli jsme dorazili do nedalekého Slavkova, kde nás čekal krásně opravený zámek. Zámek je ve vlastnictví města, je krásně rekonstruován a kromě prohlídkových tras a rozlehlé zahrady s připomínkami bitvy tří císařů je v něm umístěna i městská knihovna. Její prostory jsou skromnější, činnost běžná, ale i tak bylo zajímavé podívat se, jak funguje městská knihovna v zámeckých prostorách. Samozřejmě jsme nemohli vynechat blízkou Mohylu míru, o bitvě tří císařů. Cestou k domovu jsme ještě stihli neplánovanou zastávku v Rajhradě, u Benediktinského kláštera.
Další naší tradiční regionální akci je seminář Literární Šumava, který připravuje střídavě JČ a Plzeňský regionální výbor SKIPu.
V roce 2022 Literární Šumavu pořádala naše Jihočeská regionální organizace pod názvem Buquoyské Novohradsko. Tentokrát v Nových Hradech. Na programu byla – komentovaná procházka městem s Mgr. Vladimírem Hokrem starostou a autorem knihy Příběhy novohradských domů, návštěva Buquoyské hrobky, přednáška – Duchovní krajina Novohradských hor (p. Michaela Vlčková) a samozřejmě návštěva městské knihovny (nové prostory vybavené novým nábytkem, komunitní prostory, pergola…), prohlídka hradu, poznávali jsme i okolí – Hojnou Vodu – zvon Setkávání, výstup na Kraví horu, navštívili jsme kostel na Dobré Vodě (poutní a lázeňské místo) a Terčino údolí. Poslední den jsme přejeli do Borovan u Českých Budějovic, kde jsme si prohlédli knihovnu, která sídlí v klášteře, expozici železnice, sezónní výstavu, zahrady kláštera, které jsou využívány ke komunitnímu setkávání i k akcím knihovny.
V roce 2023 tento ročník připravil SKIP Plzeňského kraje. S podtitulem Domažlice do třetice. Byla to v historii setkávání třetí návštěva města Domažlic a jeho okolí. Prohlédli jsme si nově zrekonstruovanou knihovnu v Domažlicích, navštívili jsme knihovnu v Horšovském Týně a v Kdyni. Zúčastnili se Chodského večera, prohlédli Muzeum Příhraničí, židovskou synagogu. V Domažlicích jsme měli komentovanou prohlídku města, návštěvu Muzea Jindřicha Jindřicha…
V roce 2024 Literární Šumava měla za sebou již 28. ročník, tentokrát jsme se sešli ve Vodňanech. Vodňany jsou vyhlášené rybníky, Juliem Zeyerem a nyní také velmi aktivní knihovnou. Vodňanská knihovna Gelasta Vodňanského nemá oslnivé prostory, sídlí v bývalém bytovém domě, který není ideální, ale její činnost je velmi pestrá. Knihovna naplňuje komunitní roli ve spolupráci s místními spolky i veřejností. Otevírá se veřejnosti a činnost knihovny rozšiřuje za její zdi, takže se knihovna jako instituce podílí na společenském a kulturním životě města. V knihovně se konají příměstské tábory, které probíhají převážně v ulicích Vodňan a dětem zprostředkovávají historii jejich města. Místní spolky se podařilo zapojit do akcí pro veřejnost, jako je například úniková hra ve sklepních prostorách knihovny, ale navázala také dlouhodobější spolupráci se Spolkem vodňanských výtvarníků, kteří se podílejí na výzdobě interiéru knihovny. Povedla se také komunitní přestavba Dvorku U Koníčka, který je hojně využíván veřejností na akce knihovny v exteriéru. Prohlídly jsme si historické sklepy s povídáním o historii města. A večer nás čekal knihovnický kvíz. Zábava i poučení a ukázka toho, co všechno jsme možná věděli a už zapomněli. Program druhého dne jsme začali v kostele Narození Panny Marie s poutavým výkladem ředitelky Městského muzea a galerie. Ta nás poté provedla i městem. Odpoledne nás čekalo rybářství. A nejen rybářství, také vycházka kolem rybníků a lesa „Cestou poezie“ v Zátiší. Vycházka lemovaná básněmi haiku umístěnými v přírodě. Večer v rámci muzejní noci byl připraven kulturní program, hudební, taneční i ohňové vystoupení.
Další naší každoroční pravidelnou akcí jsou Malá podzimní setkání- poznávání jihočeských knihoven a jejich okolí.
Již na 29. setkání jihočeských knihovníků v roce 2022 jsme se tentokrát sešli ve Stachách. Na programu jsme měli již tradiční předání spolkového praporu do Stach, kde byl celý rok až do dalšího setkání. Program byl zaměřený nejenom na prohlídku knihovny a seznámení s její činností, ale i na místní zajímavosti. Procházka obcí spojená s historickým výkladem, výšlap na Královský kámen a ke Kohoutímu kříži a poté přednáška o souboru literatury Kohoutí kříž, který zpracovává Jihočeské vědecká knihovna v Českých Budějovicích, seznámení s jejím obsahem….Druhý den jsme přejeli do Vimperka, kde bylo nově otevřeno nové dětské oddělení. Dále jsme ještě navštívili nově otevřený, zrekonstruovaný zámek ve Vimperku, který byl v předchozí době celý zdevastovaný.
JUBILEJNÍ MALÉ PODZIMNÍ SETKÁNÍ 30. v roce 2023 se konalo v Městské knihovně Blatná. Knihovna je součástí organizace Kulturní plantáž Blatná, která navazuje na historii Blatné jako města růží. Pod sloganem „Pěstujeme kulturu“ spolupracují knihovna, muzeum, informační centrum, komunitní centrum a kino. Zajímala nás struktura, zkušenosti s takovouto organizací, vzájemné propojení a spolupráce. A samozřejmě také aktivity knihovny, které jsou samy o sobě zajímavé. Knihovna sídlí ve společné budově s muzeem, takže jsme stihli prohlídku obou, vyrazili jsme na komentovanou procházku městem, během které jsme se dozvěděli více o městě i o Janu Böhmovi, zahradníkovi a šlechtiteli růží, díky kterému má město své přízvisko. Nemohla samozřejmě chybět ani prohlídka Blatenského zámku. Druhý den nás čekalo putování po okolí. Začali jsme v Bělčicích, kde mají sice malou knihovnu, ale velmi akční knihovnici. Množství jejích aktivit nás všechny překvapilo, pochvalné vyjádření starosty a uživatelů knihovny potěšil. Bělčice mají ještě jednu zajímavost je zde rodný domek básníka Šumavy Ladislava Stehlíka proměněný na jeho památník. Všichni známe jeho Zemi zamyšlenou a s chutí jsme si připomněli jeho život a dílo. Dále jsme pokračovali do nedaleké Sedlice. Ta je zase známá krajkářskou tradicí, existuje zde i krajkářská škola, kterou i dnešní děti hojně navštěvují. Sedlická paličkovaná krajka vždy byl a do dneška je pojem. Prohlédli jsme si muzeum této krajky, knihovnu, která sídlí v přízemí městského úřadu sice v malých, ale pěkně rekonstruovaných prostorách. Na závěr nás paní místostarostka provedla po stezce Za Sedlickou krajkou, která se vine městem od hrušně ke hrušni. Z hrušní se dělali trny používané při paličkování, tak ve městě vysazují tyto stromy a zároveň připomínají místní historii.
V roce 2024 se konalo Malé podzimní setkání v Benešově nad Černou od pátku 13. září do soboty 14. září 2024. Předpověď počasí byla příšerná, meteorologové hlásili nebezpečí záplav. Přemýšleli jsme, jestli vůbec setkání uskutečnit a nezlobili jsme se na nikoho, kdo účast odřekl. Nakonec se nás v Benešově nad Černou sešlo šestnáct statečných. Navštívily jsme dvě nejstarší budovy obce, Obecní knihovnu v Benešově a radnici a prohlédli si je v suchu za doprovodu knihovnice Růženy Lepšové a paní starostky Veroniky Korchové Zemanové. Historické budovy využité pro lidi s připomínkou historie jsme mohli jen obdivovat. Procházku obcí za stálého deště jsme zkrátili, ale podívat se do kostela a místní keramické dílny jsme prostě museli. Paní keramička Jana nás přivítala ohromnou pozitivní energií. Cestou zpátky do knihovny jsme s napětím sledovali zvyšující se hladinu říčky Černé a místní hasiči již byli v pohotovosti. Odpadla nám pro nemoc přednáška o archeologických památkách Benešova a okolí, ale nahradili jsme ji výtvarnou dílnou - tvorbou obrázků s razítky ilustrátorky Ester Tajrychové. Na večeři jsme se vypravili do penzionu v blízkém Hradišti. Na vrch Hradiště a rozhlednu jsme ale také nešli pro neustávající prudký déšť. Přesto večer při výměně zkušeností příjemně utekl.. Ráno jsme s napětím očekávali příjezd knihovnice z Benešova s informacemi o stoupající vodě. Knihovnice přijela a cestu do Trhových Svinů, kde jsme měli naplánovanou procházku a prohlídku dvou kostelů a dalších památek jsme zvládli, i když v Benešově už byla říčka vylitá z břehů. V poutním kostele Nejsvětější Trojice nad Trhovými Sviny nás očekával spisovatel Jan Štifter, místní patriot. Díky němu a pracovnici informačního centra jsme se podívali do nejpůsobivější památky v okolí. Procházku městem jsme vzdali a raději příjemně poseděli v informačním centru u povídání o knížkách o historii města. Nakonec jsme samozřejmě museli ještě navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie přímo ve městě, ale potom jsme se již s obavami vydali do svých domovů. Všichni jsme se vrátili bezpečně domů a pak už jen s hrůzou sledovali povodňovou situaci. Keramická dílna s velmi usměvavou keramičkou Janou byla zalitá vodou, v Benešově byl uzavřen most a např. do Kaplice se již nedalo projet. Měli jsme ohromné štěstí, že jsme alespoň omezený program setkání uskutečnili v pořádku.
Informace o práci Jihočeského Klubka – sekce dětských knihoven v letech 2022–2024
Uskutečnilo tyto přednášky a semináře
- Jak na čtenářský deník a (ne)povinnou četbu – Edita Vaníčková Makosová z Pedagogické knihovny J. A. Komenského.
- seminář Zlaté čtení- Lektorka MgA. Nina Rutová
- seminář Kláry Smolíkové - Zakousněte se do knihy pro 1. stupeň ZŠ
- seminář Kláry Smolíkové - Fantastické psaní pro 2 stupeň ZŠ.
- BOOKSTART 2024 PROJEKT S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA A JEHO REALIZACE
Mgr. Barbora Čižinská, tým SKIP / Bookstart ČR / Knihovna města H. Králové
- Kniha a rozvoj řečových dovedností, jak zlepšovat verbální komunikaci dětí a vést je ke čtenářství - PaedDr. Zdeňka Koppová / klinická logopedka
- Metody dramatické výchovy v práci s literárním textem
Spolupráce s jinými organizacemi
I v letech 2022–2024 Jihočeská regionální organizace SKIP pokračovala ve spolupráci se zástupci veřejné správy i samosprávy i s knihovnami Jihočeského kraje.
Podílela se
- na propagaci činnosti knihoven regionu
- zástupkyně SKIPu se zúčastňovaly Valné hromady jihočeského SPOV
- regionální výbor SKIP se již tradičně podílel na průběhu krajských kol soutěže Vesnice roku a Jihočeské knihovny roku, členkou komise byla J. Kostková a poté Lidmila Švíková.
Informace o činnosti spolku
- o své činnosti informujeme pravidelně v regionálním tisku a v časopise Bulletin SKIP. Pravidelně je v průběhu roku doplňována spolková kronika regionální organizace. Již máme 27 alb, které dokumentují naši činnost. Kroniky při našich akcích prezentujeme.
- pravidelně aktualizujeme své webové stránky, kde jsou informace o naší činnosti a akcích https://jihoceskyskip.estranky.cz/
- JČ SKIP má vlastní elektronickou konferenci, jsou v ní zahrnuti všichni členové (individuální i institucionální), kteří mají e-mail. Všichni jsou zároveň i členy celostátní elektronické konference SKIP. Adresáře obou konferencí jsou průběžně aktualizovány.
Ve výroční zprávě byli použity jednotlivé články, které zpracovaly Ivana Troupová a kolegyně Lidmila Švíková a zprávy z našeho webu. Tímto děkuji za jejich použití.
Zpracovala: Ivana Troupová
Dne: 23. 3. 2025